2019 Presentation Night

Hi Sainters

On Friday the NRFC held it’s 2019 Presentation night at The Grand Hotel in Warrandyte.

With close to 180 people in attendance with players & partners, Life Members, supporters, sponsors and committee, it was a great end to a tough year and just shows the strength of our great club.

Special Thanks to club legend, Tim Badrock for coming along to present the “The Badrock Family Trophy” on behalf of the Badrock Family to the Senior Best and Fairest Winner.

Congratulations to Aaron Fenton who was announced Senior Captain for 2020 along with his leadership group (more detailed info to follow in the coming days on this). Massive thanks and effort for all the work Mark Fenton did on the Best & Fairest Vote count Presentation for all 5 sides, Nathan Payne for his work as MC and to Cath Moss, Kellie Taylor & Karen Falzon for all the work they did on the night.

Once again, THANK YOU to all our sponsors, for there continued support in 2019, without all your support our club would not exist.

Principal Sponsor – MT Data

Gold Sponsors – Home Loan Saint & The Grand Hotel, Warrandyte

Plus our other 30 amazing sponsors, who support our club continually.

Airmaster, Larsen Homes, Etheridge Ford, Barnet Smash Repairs, Dynamic Retail Solutions, BGC Plasterboard Bayswater, Barnet Motor Body Repaires, Total Trade Construction, Universal Plumbing Supplies, Steiner & Curtis, Nomis, Jellis Craig, Climate Control, Australian Climate Systems, Michael Sukkar MP, David Hodgett MP, Rosette Sheppard Celebrant, Hydraciv, Noel Jones, Eagle Mount Group Painting, Auswide Strata, Bowens – Croydon, Bendigo Bank – East Ringwood, Procorp Australia, Altegra, John Fautley Motors, TTFN Travel, Car Finance 4 you, The Kitchen Design Centre, Menz Club, Diamond Protection, Anytime Fitness (Ringwood & Ringwood Nth)

Thankyou Again for supporting NRFC.

On the night all awards where presented to our Senior Men’s & Women, U/19’s & our Vets, along with all Club Awards.

Here are the results from the evening

BEST CLUB PERSON – Cath Moss

DES RYAN TROPHY – (Best U/21) – Liam Taylor

PLAYERS CHOICE AWARD – Josh Taratuta

MOST DETERMINED – Josh Taratuta

 

SENIORS – Badrock Family Trophy

Winner – Michael Apeness – 114 Votes

Runner Up – Billy Shilling – 91 Votes

Third – Michael Locco – 87 Votes

Most Consistent – Heath Decker

Best 1st Year Player: Dylan Spurrell

Goal Kicking Award – Michael Apeness – 28

 

RESERVES

Winner – Jordan Sultana

Runner Up – Ash Goldsmith

Third – Jake Tyler

Most Consistent: Josh Taratuta

Most Determined: Tim Nathan

 

UNDER 19 – Nick Dodd Award

Winner – Liam Lyall

Equal Runner up – Jack Murfett & Josh Matthews Coaches Award – Mitch Heckley Goal Licking – Josh Povey Players Award – Josh Teale

 

Senior Women’s

Winner – Chelsea van Unen

Runner Up – Danielle Rushford

Players Choice – Mel Gilmore

Most Determined – Chelsea Willis

Coaches Award – Abbey Marshall

 

VETS

Winner – Bronson Wheatley

Coaches Award – Nathan Russell

Best Clubman – Nick Goodwin

 

Well done to all the awards winners.

 

 

New North Ringwood Coach for 2020

North Ringwood Football Club, would like to announce Robin Nahas as playing coach for the 2020 season.

Robbie put pen to paper this morning with Lee Robinson.

Robbie brings a long history of AFL and VFL football.

Selected in the 2009 rookie draft by Richmond, Robbie played 117 games, kicking 135 goals with both Richmond and North Melbourne.

The last two years, Robbie has been forward coach at Port Melbourne , playing in 2018.

Robbie looks forward to coaching his own team and developing the NRFC to climb back up the ladder in premier league in 2020 and beyond.

Welcome aboard Robbie.

GO SAINTS

BIG NIGHT OUT FOR “SKIP” & “CVU”

Story by Mark Jonas

Hi Sainters

As posted a few days ago, our Captain, Lauren Harris and Vice Captain, Chelsea van Unen were invited to attend the “Eastern Region Women’s Best & Fairest” 2019, which was held last night at Zonzo Estate in Yarra Glen.

With both girls missing more than half the season through injuries it was always going to be a tough ask to bring home any awards but just to be invited is an honour in itself but we still thought, well they have been invited so somethings up?

What we didn’t take into account was that we weren’t talking about just anyone…we were talking about two superstars in both “Skip” and “CVU” and boy did they do themselves, their families and our Club proud last night.

First up was Lauren our inspirational Skipper. With only 8 Home and Aways to her name after missing 6 due to an operation on a broken finger, Lauren walked away as equal leading goal kicker with 32 Goals along with Kaitlyn Bloomfield from Park Orchards.

Just imagine if Lauren had played another 6 games, she may have kicked more goals then Jeremy Cameron!

Next up was the naming of the “Team of the Year”. This is done a lot differently than the Senior Men’s. With the Women’s, they name the side from the best 24 across all divisions, so it includes – Premier, Division 1, North, South & Outer East. So in a nutshell you need to be in the best out of 33 teams and over 600 players.

So keeping the above in mind, it was going to be an uphill battle, well so we thought!

Starting from the last line of defence, the 4th name was read out……on the Half Back Flank from North Ringwood, Chelsea van Unen!!

Unbelievable, considering our “Speedy Gonzales” midfielder had only played 6 games, missing 8 with ruptured ankle ligaments…but wait there was more to come!

After reading out the best 24 player names within the whole league, Chelsea was then named as “Captain” of the Team of the Year!

Unfortunately neither Lauren or Chelsea won the Best & Fairest but considering both girls had missed so many games it was always going to be tough to get enough Umpire’s votes, but still with only 6 games to her name, Chelsea still managed to finished 5th and only 1 vote off equal 4th place, so a remarkable effort.

Hopefully both girls will be on the park a lot more next year as gut feel it will be a North Ringwood clean sweep at the awards night in 2020!

Once again to both Lauren and Chelsea, well done and congratulations, the NRFC are just so proud of you both, but keep in mind their is one thing you both have that many don’t and maybe never will, a “Premiership” medal.

Go Girls & Go Saints!

MICHAEL APENESS NAMED IN 30 MAN SQUAD FOR “TEAM OF THE YEAR”

Story by Mark Jonas

Hi Sainters
On behalf of the NRFC, Congratulation to our big forward Michael Apeness, who has been
named in the 30 man squad for the EFL “Premier Division – Team of the Year” 2019.
The final team of 22 will be announced at the EFL Chandler Medal on Wednesday, September
18.
Since arriving at Quambee this year from Fremantle Football Club, Michael, still only a young man
himself has been a fantastic inclusion into our club helping out our young team with his AFL
experience.
Michael played 17 out of the 18 Home & Away games only missing our Rd 17 game against
Montrose.
In the 17 Games played, Michael was named in the best on 10 occasions and booted 28 majors
for the year, which placed him in equal 10th on the Premier League Goal kickers ladder.
Once again, congratulations mate on a great year at the Saints and all the best in a few weeks
time on making the final team of 22 and look forward to seeing you back on the field in 2020 in
the red, white & black!

Please see below the news article released by the EFL and the list of the 30 man squad.

The Eastern Football League has officially announced the 30-man SEN Team of the Year
squads across each division.
Premier Division sees South Croydon and Vermont lead the way with six players named each,
while in Division 1, Doncaster East and Lilydale boast five apiece.
The Division 2 squad features eight Boronia players, while South Belgrave is represented nine
times in Division 3.
In Division 4, grand finalists East Burwood and Fairpark each have eight players named.
Final teams will be announced at the Chandler Medal on Wednesday, September 18.
Premier Division
Charlie Haley – Balwyn
Kris Pendlebury – Balwyn
Ryley Monkhorst – Balwyn
Jake Hammond – Blackburn
Lachlan Howe – Blackburn
Nick Gray – Blackburn
Chris Annakis – Doncaster
Tim Jones – Montrose
Kyle Martin – Noble Park
Jackson Sketcher – Noble Park
Michael Apeness – North Ringwood
Leigh Williams – Norwood
Mitch O’Donnell – Norwood
Rhett Jordon – Norwood
Alex Frawley – Rowville
Anthony Brolic – Rowville
Lachlan McDonald – Rowville
Ziggie Alwan – Rowville
Daniel Cooper South Croydon
Chris Jones – South Croydon
Daniel King – South Croydon
Jordan Walker – South Croydon
Matt Jones – South Croydon
Max King – South Croydon
Andrew Ainger – Vermont
Brett Eddy – Vermont
Lachlan Johns – Vermont
Matthew Wilcocks – Vermont
Mitch Honeychurch -Vermont
Rory Lehmann – Vermont